# LEM2520T270J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LEM2520T270J
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lem2520t270j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lem2520t270j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 115 mA
- **DC Resistance (DCR):** 6.3Ohm Max
- **Frequency:** 16MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 27 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** Â±5%