# LDU5660S500-WD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDU5660S500-WD
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ldu5660s500-wd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ldu5660s500-wd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/08/12820801-1470-2178-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** EN
- **Current:** 500mA
- **Dimming:** PWM
- **Efficiency:** 97%
- **Features:** Remote On/Off, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 28 W
- **Size:** 1.25" L x 0.80" W x 0.49" H (31.8mm x 20.3mm x 12.5mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** Buck
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 9V