# LDU2430S700-WD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDU2430S700-WD
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ldu2430s700-wd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ldu2430s700-wd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** EN
- **Current:** 700mA
- **Dimming:** Analog, PWM
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Remote On/Off, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 0.92" L x 0.55" W x 0.40" H (23.4mm x 14.0mm x 10.2mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** Buck
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 7V