# LDU0830S350-WD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDU0830S350-WD
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ldu0830s350-wd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ldu0830s350-wd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/38/12823870-1470-2153-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** EN
- **Current:** 350mA
- **Dimming:** Analog, PWM
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Remote On/Off, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 8 W
- **Ratings:** IP67
- **Size:** 0.92" L x 0.55" W x 0.40" H (23.4mm x 14.0mm x 10.2mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** Buck
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 7V