# LDT-N2804RI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDT-N2804RI
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ldt-n2804ri
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ldt-n2804ri#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/27/45/11274525-67-2308-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.28" (7.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 1.4mcd
- **Number of Characters:** 3
- **Power Dissipation (Max):** 105mW
- **Size:** 0.394" H x 0.887" W x 0.240" D (10.00mm x 22.53mm x 6.10mm)
- **Voltage:** 2V