# LDS-AA102RI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDS-AA102RI
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lds-aa102ri
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lds-aa102ri#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 1.02" (26.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 5.6mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 105mW
- **Size:** 1.299" H x 0.886" W x 0.335" D (33.00mm x 22.50mm x 8.50mm)
- **Voltage:** 2.2V