Part Number: LDQ-M5207RI-USB Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc. Category: Optoelectronics Subcategory: Display Modules - LED Character and Numeric Product URL: https://distyparts.com/product/ldq-m5207ri-usb RFQ URL: https://distyparts.com/product/ldq-m5207ri-usb#rfq Summary: LDQ-M5207RI-USB is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Lumex Opto/Components Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: LDQ-M5207RI-USB is a display modules - led character and numeric from Lumex Opto/Components Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Color: Blue Common Pin: Common Anode Current: 10mA Digit: 0.52" (13.20mm) Display Type: 7-Segment Millicandela Rating: 6mcd Number of Characters: 4.5 Power Dissipation (Max): 105mW Size: 1.980" H x 0.748" W x 0.285" D (50.30mm x 19.00mm x 7.25mm) Voltage: 3.5V Wavelength: 470nm Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/lumex-opto-components-inc Category Page: https://distyparts.com/category/optoelectronics/display-modules-led-character-and-numeric Canonical URL: https://distyparts.com/product/ldq-m5207ri-usb