# LDQ-M5207RI-USB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDQ-M5207RI-USB
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ldq-m5207ri-usb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ldq-m5207ri-usb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.52" (13.20mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 6mcd
- **Number of Characters:** 4.5
- **Power Dissipation (Max):** 105mW
- **Size:** 1.980" H x 0.748" W x 0.285" D (50.30mm x 19.00mm x 7.25mm)
- **Voltage:** 3.5V