# LDQ-M286RI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDQ-M286RI
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ldq-m286ri
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ldq-m286ri#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/27/44/11274451-67-1428-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.28" (7.00mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 9mcd
- **Number of Characters:** 4
- **Power Dissipation (Max):** 105mW
- **Size:** 0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm)
- **Voltage:** 1.8V