# LDA75F-5-SN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LDA75F-5-SN
- **Manufacturer:** Cosel
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lda75f-5-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lda75f-5-sn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cCSAus, CE, cURus, TUV
- **Current:** 15 A
- **Efficiency:** 79%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 75W
- **Size:** 9.92" L x 2.56" W x 1.65" H (252.0mm x 65.0mm x 42.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV