# LD32CNP10NPM5T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LD32CNP10NPM5T
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ld32cnp10npm5t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ld32cnp10npm5t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Adjustable
- **Connection Method:** Connector, M8, 4POS
- **Ingress Protection:** IP67
- **Light Source:** Red Laser Diode (650nm)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Output Configuration:** NPN
- **Response Time:** 500µs
- **Sensing Distance:** 39.37" (1m)
- **Sensing Method:** Retroreflective
- **Voltage:** 10V ~ 30V