# LD12HC102KAB1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LD12HC102KAB1A
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ld12hc102kab1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ld12hc102kab1a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/80/478-8056-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/38/478-3826-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.100" (2.54mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 3000V (3kV)