# LD025A101GAB2A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LD025A101GAB2A
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ld025a101gab2a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ld025a101gab2a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/57/478-5794-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/11/478-1114-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.56mm)
- **Tolerance:** 卤2%
- **Voltage:** 50V