# LCW CRDP.PC-LRLT-5C7E-1-350-R18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCW CRDP.PC-LRLT-5C7E-1-350-R18
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - White
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcw-crdp-pc-lrlt-5c7e-1-350-r18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcw-crdp-pc-lrlt-5c7e-1-350-r18#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/5-/30/475-3093-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **CRI (Color Rendering Index):** 70
- **Color:** White
- **Current:** 350mA
- **Height:** 0.062" (1.58mm)
- **Lumens:** 142 lm/W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Viewing Angle:** 150°
- **Voltage:** 2.95V