# LCT-H480272M43W1T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCT-H480272M43W1T
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lct-h480272m43w1t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lct-h480272m43w1t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/93/11269396-67-2124-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel/Serial
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 95.04mm W x 53.86mm H