# LCT-H320240M57W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCT-H320240M57W
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lct-h320240m57w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lct-h320240m57w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/94/11269400-67-2119-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 5.7" (144.78mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240 (QVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel/Serial
- **Viewing Area:** 115.20mm W x 86.40mm H