# LCT-H320240M35W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCT-H320240M35W
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lct-h320240m35w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lct-h320240m35w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/93/11269398-67-2121-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240 (QVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel/Serial
- **Viewing Area:** 72.00mm W x 54.50mm H