# LCS-10-C-N3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCS-10-C-N3
- **Manufacturer:** Curtis Industries
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcs-10-c-n3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcs-10-c-n3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 120VAC
- **Features:** Adjustable Sensitivity, Auxiliary Contactor, NEMA 3 Rated Enclosure Included
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Type:** Relay
- **Sensitivity:** 0 ~ 100kOhm
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** High/Low Level
- **Voltage:** 120VAC