# LCMA50-12-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCMA50-12-L
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Ring Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcma50-12-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcma50-12-l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Copper
- **Insulation:** Non-Insulated
- **Length:** 1.969" (50.00mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Stud:** M12 Stud
- **Terminal Type:** Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
- **Termination:** Crimp
- **Thickness:** 0.071" (1.80mm)
- **Width:** 0.906" (23.01mm)
- **Wire Gauge:** 50mmﾂｲ