# LCM600U-T-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM600U-T-A
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm600u-t-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm600u-t-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/97/12449723-454-1745-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB
- **Current:** 16.7 A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4 kV