# LCM600N-T-8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM600N-T-8
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm600n-t-8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm600n-t-8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CSA, TUV, UL
- **Current:** 44 A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 8.35" L x 4.50" W x 2.44" H (212.2mm x 114.3mm x 62.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4 kV