# LCM600N-4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM600N-4
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm600n-4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm600n-4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/28/12452816-LCM600U-A-ND.jpg
- **Approval Agency:** CB
- **Current:** 44 A
- **Efficiency:** 89%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 7.50" L x 4.50" W x 2.40" H (190.5mm x 114.3mm x 61.0mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4 kV