# LCM300Q-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM300Q-T
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm300q-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm300q-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CSA, TUV, UL
- **Current:** 12.5 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 7.00" L x 4.00" W x 1.61" H (177.8mm x 101.6mm x 41.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1; UL 508
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4 kV