# LCM3000L-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM3000L-T
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm3000l-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm3000l-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/17/12451721-454-1944-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, TUV
- **Current:** 250 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, PMBus聶, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 3000W
- **Size:** 10.90" L x 7.00" W x 2.50" H (276.9mm x 177.8mm x 63.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 3 kV