# LCM1500Q-T-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM1500Q-T-B
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm1500q-t-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm1500q-t-b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/08/12450869-454-1544-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** BSMI, CB, CCC, CE, cURus, TUV
- **Current:** 67 A
- **Efficiency:** 91%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1500W
- **Size:** 10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4 kV