# LCM1000Q-T-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM1000Q-T-D
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm1000q-t-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm1000q-t-d#rfq
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cUL, TUV, UL
- **Current:** 41.7 A
- **Efficiency:** 90%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1000W
- **Size:** 10.00" L x 5.20" W x 2.43" H (254.0mm x 132.0mm x 61.7mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 4 kV