# LCM-960234GF-64FC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCM-960234GF-64FC
- **Manufacturer:** Lumex Opto/Components Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcm-960234gf-64fc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcm-960234gf-64fc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/91/11269123-67-1511-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** CCFL
- **Diagonal Screen Size:** 6.4" (162.56mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 960 x 234
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Composite
- **Viewing Area:** 130.60mm W x 97.30mm H