# LCL500PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCL500PS24
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcl500ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcl500ps24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/27/12452779-1470-2146-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 21 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 500W
- **Size:** 9.84" L x 5.00" W x 2.08" H (250.0mm x 127.0mm x 53.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV