# LCL300PS24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCL300PS24
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcl300ps24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcl300ps24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/29/12512999-1470-2142-ND.jpg
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 13 A
- **Efficiency:** 88%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 8.07" L x 4.33" W x 1.97" H (205.0mm x 110.0mm x 50.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV