# LCL300PS12-XD0200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCL300PS12-XD0200
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcl300ps12-xd0200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcl300ps12-xd0200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 25 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 300W
- **Size:** 8.07" L x 4.33" W x 1.97" H (205.0mm x 110.0mm x 50.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV