# LCL150PS15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCL150PS15
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcl150ps15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcl150ps15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/51/29/12512995-1470-2138-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 10 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 150W
- **Size:** 7.55" L x 3.74" W x 2.54" H (192.0mm x 95.0mm x 64.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV