# LCF080602B750TG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCF080602B750TG
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcf080602b750tg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcf080602b750tg#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F1/01/75/F10175DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F1/01/62/F10162DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 110mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 5Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Impedance @ Frequency:** 75 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.034" L x 0.026" W (0.87mm x 0.67mm)