# LCE02C003208A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCE02C003208A
- **Manufacturer:** Siemens
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lce02c003208a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lce02c003208a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 200 ~ 208VAC
- **Contact Form:** 3PST-NO (3 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 40°C
- **Switching Voltage:** 600VAC - Max