# LCE01C305480A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCE01C305480A
- **Manufacturer:** Siemens
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lce01c305480a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lce01c305480a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 460 ~ 480VAC
- **Contact Form:** 8PST-5NO/3NC (5 Form A, 3 Form B)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 40°C
- **Switching Voltage:** 600VAC - Max