# LCC600-28H-9P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCC600-28H-9P
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcc600-28h-9p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcc600-28h-9p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 21.4 A
- **Efficiency:** 93%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 600W
- **Size:** 8.98" L x 3.98" W x 1.57" H (228.0mm x 101.0mm x 39.8mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV