# LCC250-12U-4PE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LCC250-12U-4PE
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lcc250-12u-4pe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lcc250-12u-4pe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 20.8 A
- **Efficiency:** 91%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 250W
- **Size:** 7.00" L x 4.00" W x 1.48" H (177.8mm x 101.4mm x 37.6mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV