# LC22G-107 1/750
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LC22G-107 1/750
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lc22g-107-1-750
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lc22g-107-1-750#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Function:** Gearmotor
- **Gear Reduction Ratio:** 750
- **Length:** 0.921" (23.40mm)
- **Size:** Round - 0.866" Dia (22.00mm)
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** DC Motor
- **Voltage:** 24VDC