# LBC2518T1R0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LBC2518T1R0M
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lbc2518t1r0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lbc2518t1r0m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/21/587-2195-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 775 mA
- **DC Resistance (DCR):** 80mOhm
- **Frequency:** 100MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1007 (2518 Metric)
- **Tolerance:** ±20%