# LBC2016T1R0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LBC2016T1R0M
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lbc2016t1r0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lbc2016t1r0m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/25/587-2539-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/25/587-2536-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 690 mA
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm
- **Frequency:** 100MHz
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806 (2016 Metric)
- **Tolerance:** ±20%