# LB2518T471K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LB2518T471K
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lb2518t471k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lb2518t471k#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/25/587-2521-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/21/587-2195-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 25 mA
- **DC Resistance (DCR):** 10Ohm
- **Frequency:** 3.5MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1007 (2518 Metric)
- **Tolerance:** ±10%