# LB22F2GQ1111
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LB22F2GQ1111
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lb22f2gq1111
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lb22f2gq1111#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** DPDT
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 3A (AC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Red
- **Illumination Voltage (Nominal):** 3 VDC
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 22.00mm Dia
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** Anti-Vandal, Illuminated
- **Voltage Rating:** 250 V