# LB03KW01-5D24-JB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LB03KW01-5D24-JB
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lb03kw01-5d24-jb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lb03kw01-5d24-jb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 26mA
- **Lamp Color:** Amber
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 22.00mm x 15.80mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.88" x 0.64" (22.40mm x 16.20mm)
- **Panel Cutout Shape:** Rectangle
- **Ratings:** Vf (Typ), If (Max)
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V