# LB03GW01-5C24-JC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LB03GW01-5C24-JC
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lb03gw01-5c24-jc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lb03gw01-5c24-jc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13mA
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Color:** Red
- **Lens Size:** 19.40mm x 13.20mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.88" x 0.64" (22.35mm x 16.26mm)
- **Panel Cutout Shape:** Rectangle
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 24V