# LB02KW01-12-GJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LB02KW01-12-GJ
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lb02kw01-12-gj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lb02kw01-12-gj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60mA
- **Lamp Color:** Blue
- **Lens Color:** Blue
- **Lens Size:** 19.00mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.87" (22.10mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** Vf (Typ), If (Max)
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Incandescent
- **Voltage:** 12V