# LB T773-M2P1-35-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LB T773-M2P1-35-Z
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lb-t773-m2p1-35-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lb-t773-m2p1-35-z#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/5-/10/475-1027-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 10mA
- **Height (Max):** 2.10mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 2.40mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 39.2mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 2.80mm W
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 3.1V