# LAMGM160808T601RD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LAMGM160808T601RD
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lamgm160808t601rd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lamgm160808t601rd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 420mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 450mOhm
- **Features:** Automotive
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)