# LAKOAU110RED
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LAKOAU110RED
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/lakoau110red
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/lakoau110red#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 8A (AC), 6A (DC)
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 22.00mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 125 V