# LA A67F-V2BB-24-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** LA A67F-V2BB-24-Z
- **Manufacturer:** OSRAM
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/la-a67f-v2bb-24-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/la-a67f-v2bb-24-z#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/5-/34/475-3415-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Amber
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 30mA
- **Height (Max):** 4.20mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 2.40mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 1850mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Size:** 4.00mm L x 3.60mm W
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2V