# L70-388-140
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L70-388-140
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l70-388-140
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l70-388-140#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** 1.35mm Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** 1.85mm Jack
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Type:** RTK 047
- **Frequency:** 70 GHz
- **Length:** 5.512" (140.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω
- **Style:** 1.35mm to 1.85mm