# L6R90DM-120-C14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** L6R90DM-120-C14
- **Manufacturer:** Tri-Mag, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/l6r90dm-120-c14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/l6r90dm-120-c14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cULus, EN, FCC, TUV
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 7A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 84 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 5.94" L x 2.52" W x 1.38" H (150.9mm x 64.0mm x 35.1mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 12V